Schody Zdrowia

obraz dekoracyjny do newsa

„Schody Zdrowia

– edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa”

1. Projekt realizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno – Edukacyjny „Metis” we współpracy z 17 szkołami podstawowymi z woj. Śląskiego w tym Szkołą Podstawową nr 33 im. H. Jordana w Zabrzu.
  2. Cele projektu:
  3. popularyzacja nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz przydatności wiedzy naukowej w życiu codziennym,
  4. zwiększenie odpowiedzialności nauczycieli, opiekunów prawnych dzieci za zdrowie oraz ochronę dzieci,
  5. zaszczepienie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom  świadomości, iż dbałość o zdrowie psychiczne,  prawidłowe żywienie  mają istotny wpływ na jakość życia,
  6. wykształcenie wśród młodych zachowań społecznych opartych na równości i sprawiedliwości społecznej wobec różnych innych,
  7. poprawa zdrowia psychicznego dzieci,
  8. edukację społeczeństwa w zakresie chorób cywilizacyjnych,
  9. umożliwienie dostępu do poradnictwa zdrowotnego bez względu na status społeczny,
  10. edukacja społeczeństwa za pośrednictwem przygotowanych informatorów edukacyjnych oraz filmów edukacyjnych,
  11. zainteresowanie uczniów naukami w zakresie medycyny i zdrowia, w tym ukierunkowywanie młodzieży na dalsze kształcenie,
  12. związanie Uczelni z otoczeniem społeczny
  13. W ramach projektu zostaną wykonane badania uczniów szkół podstawowych w zakresie szczegółowej oceny postawy ciała, a także badania, które obejmować będą pomiary antropometryczne oraz analizę składu masy ciała wraz z oceną zawartości białka, substancji mineralnych oraz badania zachowań żywieniowych i postaw wobec jedzenia.
  14. Z myślą o opiekunach prawnych dzieci, zostaną zorganizowane warsztaty szkoleniowe w zakresie zdrowia psychicznego, problemów nastolatków, wprowadzenia interwencji żywieniowej oraz w zakresie fizjoprofilaktyki.
  15. Wsparcie nauczycieli szkół podstawowych w ramach projektu, będzie polegało na organizacji warsztatów, na których zostanie przekazana wiedza z zakresu budowania wśród uczniów właściwych zachowań społecznych i kompetencji, wdrożenia edukacji zdrowotnej.
  16. Zaplanowane w ramach projektu działania, skierowane zostały zarówno dla dzieci jak i ich opiekunów prawnych oraz nauczycieli.
  17. Projekt „Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa” przyczyni się do wprowadzenia właściwych wzorców zachowań, m. in. w zakresie promocji zdrowia i zdrowego stylu życia wśród nauczycieli, uczniów oraz opiekunów prawnych, ale także przyczyni się do popularyzacji wiedzy w zakresie nauk o zdrowiu i medycyny.

Link do strony projektu:

Folder_informacyjny