Patron

Henryk Jordan – urodził się 23 lipca 1842 w Przemyślu, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej z Zakliczyna. Jego matka zajmowała się domem, a ojciec zarabiał jako korepetytor. Henryk uczęszczał do gimnazjum w Tranopolu i Tarnowie. W roku 1862 brał udział w manifestacjach narodowych. Zagrożony wydaleniem ze szkoły wyjechał do Triestu, gdzie rok później zdał z wyróżnieniem egzamin dojrzałości w języku włoskim. Rozpoczął studia medyczne we Wiedniu, które od 1863 r. kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1867 zdał egzamin absolutoryjny. Stan zdrowia i sytuacja materialna nie pozwoliły mu na zdobycie dyplomu lekarskiego. Młody Jordan przeniósł się do Berlina gdzie przez jakiś czas utrzymywał się z udzielanych korepetycji. Po kilku miesiącach pobytu w Niemczech wyjechał do Nowego Jorku, gdzie zarabiał grając na fortepianie w restauracjach i szkołach gimnastycznych dla dziewcząt. Tam jego pasją stało się wychowanie fizyczne młodzieży. W krótkim czasie rozpoczął praktykę ginekologiczną i położniczą w Nowym Jorku, a także otworzył szkołę położnych. Jego działalność zaczęła zdobywać uznanie, dzięki czemu także jego sytuacja materia znacznie się poprawiła. Odbył zawodowe praktyki lekarskie w Stanach Zjednoczonych, w Anglii oraz w Niemczech. Po powrocie do Polski kontynuowała studia medyczne, a w roku 1870 otrzymał dyplom doktora medycyny. Po krótkiej praktyce  w krakowskich szpitalach wyjechał na dalsze studia medyczne do Wiednia, gdzie uzyskał stopień magistra położnictwa. W 1895 r. został profesorem zwyczajnym ginekologii i położnictwa. Prowadził praktyki na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego był dziekanem dwukrotnie: w latach 1898 – 1899 oraz 1904 – 1905. Pełnił także funkcje społeczne: w latach 1895 – 1901 był posłem Krakowa na Sejm Krajowy; 1881 – 1907 był radnym Miasta Krakowa; w latach 1902 – 1907 uczestniczył w pracach Rady Szkolnej Krajowej; był prezesem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych oraz Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Wprowadził do szkół obowiązkowe lekcje gimnastyki, znane obecnie jako wychowanie fizyczne, oraz opiekę lekarską. Był pomysłodawcą, założycielem i fundatorem pierwszego w Europie parku przeznaczonego do rekreacji i wypoczynku dzieci i młodzieży. Zmarł 18 maja 1907 r. w Krakowie, pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

Ciekawostki

Tropami Henryka Jordana…


Czy wiecie, że…

Filip Bajon – polski reżyser, scenarzysta i prozaik – w 1978 roku nakręcił Zieloną ziemię (godzinny film tv) o Henryku Jordanie, twórcy ogródków jordanowskich dla dzieci.

Film o naszym patronie to daleka od typowego biografizmu opowieść o Krakowie z przełomu XIX i XX w. w groteskowo-żartobliwym stylu.

Ze względu na udział satyryka Jana Pietrzaka i związanego z opozycją lat 70. barda Jacka Kleyffa film długo czekał na emisję.

Czy wiecie, że…

Poczta Polska w 1957 roku wydała serię znaczków pod hasłem „Medycyna polska”.

Na jednym z ośmiu znalazł się nasz patron – dr Henryk Jordan.

Znaczek z doktorem Jordanem był najdroższy. Ciekawe dlaczego…

Biblioteczka materiałów:

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Marzyciele – Doktor Jordan

Skip to content