Doradztwo zawodowe w SP 33

Doradztwo zawodowe - Szkoła Podstawowa nr 29

Doradztwo zawodowe

W ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe wprowadzono regulacje dotyczące form realizacji doradztwa zawodowego oraz zajęć, w trakcie których będą realizowane działania z zakresu doradztwa zawodowego. Jednocześnie w ustawie określono, na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach kształcenia, wyszczególniając: preorientację zawodową dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, orientację zawodową dla klas I-VI szkół podstawowych oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkół podstawowych oraz określonych szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, doradztwem zawodowym są objęci uczniowie wszystkich szkół publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, oraz wszyscy wychowankowie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Ponadto, rozporządzeniem z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego określono treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla poszczególnych etapów edukacyjnych i typów szkół. Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego zawarte w załącznikach do rozporządzenia składają się na spójny system realizacji doradztwa zawodowego, który powinien zapewnić uczniom wsparcie szkoły w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego, w oparciu o które zostały przygotowane  zapisy do rozporządzenia w sprawie doradztwa zawodowego, zostały opracowywane przez ekspertów z zakresu poradnictwa zawodowego jak również przedstawicieli szkół i placówek, organów prowadzących, pracodawców i związków zawodowych, instytucji rynku pracy w projekcie „Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych” zrealizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Rozporządzanie wskazuje na konieczność opracowania przez szkołę programu realizacji doradztwa zawodowego w danym roku szkolnym, z uwzględnieniem wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego. W celu zapewnienia ciągłości realizacji poszczególnych treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego określonych w załącznikach do rozporządzenia, program realizacji doradztwa zawodowego powinien obejmować wszelkie działania związane z realizacją doradztwa zawodowego w danej szkole z podziałem na poszczególne oddziały oraz określać tematykę działań, w ramach których zostaną zrealizowane poszczególne treści, a także osoby odpowiedzialne za ich realizację. Dodatkowo w programie powinny się znaleźć metody, formy i terminy realizacji poszczególnych działań, z uwzględnieniem udziału rodziców w tych działaniach w przypadku tych szkół, w których funkcjonują rady rodziców.

https://dziennikustaw.gov.pl/D2019000032501.pdf

U podstaw świadomych wyborów uczniów leży także odpowiednia informacja dotycząca możliwości kształcenia i zawodów w których prowadzone jest kształcenie w systemie oświaty.

W ramach projektu konkursowego wspófinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: „Przygotowanie i udostępnienie multimedialnych zasobów wspierających proces doradztwa dla wszystkich grup wiekowych” (konkurs przewidziany jest do realizacji w 2 etapach) zostaną przygotowane e-zasoby do doradztwa zawodowego dla różnych grup wiekowych,  przedstawiające kompleksową informację zawodoznawczą, które będą dostępne nie tylko dla specjalistów, ale również do samodzielnego wykorzystania przez uczniów, ich rodziców i inne osoby dorosłe.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej epodreczniki.pl w zakładce Doradztwo zawodowe zamieszczono pierwszą pulę materiałów multimedialnych wspierających proces doradztwa zawodowego (filmów, informacji zawodoznawczych oraz materiałów VR) prezentujących 76 z 219 zawodów szkolnictwa branżowego. Materiały te, opracowane w ramach projektów unijnych (dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych), mogą być wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu oraz kierunku dalszego kształcenia. Ponadto w tej samej zakładce udostępniono 45 materiałów multimedialnych przeznaczonych dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej, zapoznających je ze światem zawodów.

(źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki – https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/doradztwo-zawodowe)

Program WSDZ

Plan WSDZ 2023_24

Skip to content