BohaterOn 2023-2024

BohaterON – włącz historię! – Szkoła Podstawowa

To już kolejny rok nasze wspólnej przygody z ogólnopolską akcją BohaterON!!

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach akcji uczniowie wszystkich klas biorą udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych przeprowadzanych w oparciu o scenariusze i materiały edukacyjne opracowane na potrzeby projektu przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów.

Uczniowie klas I-III – w trakcie zajęć poznają treść opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”,  a także znaczenie takich słów jak: ojczyzna, historia, niepodległość, bohater narodowy. Na zakończenie zajęć wypuszczą „ISKIERKĘ PRZYJAŹNI” (dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Nauczyciel przekazuje dziecku stojącemu obok niej uścisk dłoni, wypowiadając słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do moich rąk. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk dłoni. „Iskierka” musi wrócić do prowadzącego)

Uczniowie klas IV-VI – wysłuchają opowiadania Magdaleny Górskiej, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, odbiorcy mogą poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Wypełnią kartę pracy i zweryfikują autentyczność zawartych w niej informacji

Uczniowie klas VII – poznają treść opowiadania Renaty Piątkowskiej „Uparte serce tego miasta”, na które składają się – wywołane dźwiękiem syren i klaksonów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – wspomnienia uczestników tego wydarzenia i ich najbliższych. Będą pracować w zespołach reporterskich i stworzą własna wersję gazety z wykorzystaniem fotografii obrazujących powstanie warszawskie.