Profilaktyka

Uczniowie klasy 7a Markiewicz Oliwier i klasy 7b Daniel Ujma  zajęli I miejsca w międzyszkolnym konkursie pt. „Żyj bez tytoniu”. Chłopcy wykazali się nie tylko ogromną wiedzą na temat m.in. profilaktyki uzależnień, ale również szybkością wykonywania zadań na telefonie w czasie konkursu online zorganizowanego przez panią Marlenę Łukaszewicz- Wilk -pedagoga szkolnego Zespołu Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Zabrzu we współpracy z panią Renatą Aust- pedagogiem szkolnym SP nr 33 .

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody! 😊

Ogromne brawa! 👏👏👏 I gratulacje! 🏆

Działamy w myśl zasady: Lepiej zapobiegać, niż leczyć! (przykładowy materiał archiwalny)

Rok 2018/2019

Klasa 🅰️ gimnazjum uczestniczyła w dwudniowych warsztatach programu profilaktycznego Archipelag Skarbów w ZSEU w Zabrzu . Warsztaty dotyczyły niezwykle ważnych kwestii wartości i umiejętności podejmowania właściwych decyzji. Warsztaty zorganizowała p. Renata Aust we współpracy z pedagogami z SP nr 8 oraz ZSEU w Zabrzu. Dziękujemy UM za sfinansowanie niezwykle interesującego przedsięwzięcia

Dnia 22 listopada został zorganizowany Przez Ks. Grzegorza i Ks. Michała wyjazd do wspólnoty CENACOLO w Jastrzębiu – Zdroju.
W wyjeździe uczestniczyła klasa IIIa i kilkoro uczniów z klasy VIII. Wspólnota ta niesie pomoc młodym ludziom z problemami, w szczególności narkomanom i alkoholikom. Obecnie działa 56 domów wspólnoty na całym świecie, w tym 3 w Polsce.

Metoda terapii opiera się na intensywnej pracy, modlitwie, dzieleniu się uczuciami, rozwijaniu talentów i zajęciach sportowych. Ponadto każdy nowy pensjonariusz dostaje „anioła stróża” czyli mieszkającą już dłużej w ośrodku osobę, która mu towarzyszy przez 24 godziny na dobę. Wspólnota nie zatrudnia kwalifikowanych psychologów ani nie stosuje terapii farmakologicznej.

Na miejscu oglądaliśmy film opowiadający o wspólnocie CENACOLO a także wysłuchaliśmy świadectw osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Zostaliśmy także poczęstowani gorącą kawą i herbatą oraz słodkościami. Uczniowie, w ramach pomocy wolontaryjnej przekazali produkty trwałe (mąkę, cukier, kasze, makarony itp.) dla mieszkańców domu.